Custom Search

Thursday, July 10, 2008

Save Money At The Gas Pump! The Savvy Saver Way

Today I paid $4.15 for a gallon of regular!Ouch! When is this pain going to stop?
We'll let's face it the national average for a gallon of gas is near four dollars! With the cost of crude oil steadily rising, it is unlikely gas prices will ever come down. In fact they are almost certain to continue climbing!
Here are some really simple measures you can use in your everyday life to save money at the gas pump. Trust me it adds up. You'll save hundreds of dollars a year on gasoline.

1.Keep Your Vehicle In Great Shape
*Keep your tires inflated to the recommended pressure. Under inflated tired waste fuel.
*Check your spark plugs, and replace if necessary.
*Change your oil routinely.
*Have your vehicle checked regularly for balance and alignment.

2.Be Smart At The Gas Pump
*Pay with cash if the gas station charges a fee to use a credit card.
*Buy the lowest grade of gasoline that is appropriate for your vehicle. This information can be found in your owners manual. Higher than recommended grades will not provide any benefits to you. You are basically throwing your money away!
*Put that gas cap on tight! Gas can easily evaporate if it has even the smallest of openings for which to escape. If you don't believe your cap is fitting snugly and providing an air-tight seal, it's time for you to purchase a new one.

3.Some Things You Can Do Before Driving:
*Plan your trip. Avoid driving in rush hour traffic if possible. An engine idling in traffic burns much more gas than if it were just cruising along.
*Complete multiple tasks in one trip. For example: If you know can pick up your groceries on the way home from work do it. Try to consolidate tasks and eliminate unnecessary trips. Starting a car with a cool engine will consume much more gas than it would if the engine was still warm.
*Get that junk out of the trunk! An extra 100 lbs of cargo can decrease your fuel efficiency by about a mile per gallon! Carry only the emergency items needed.
*Avoid long warm ups. Even on a cold morning 60 seconds is plenty of time to warm up your car. If your warming your car up any longer Stop! You will quickly notice the gas savings, and will be filling the tank less frequently.

4.Some Things To Do While Driving:
*Slow Down. Avoid rapid acceleration and sudden stopping. These conditions cause the engine to work harder and as a result burn more gas faster. When traveling on the highway use cruise control features whenever possible. This will increase your mpg (miles per gallon)rating.
*Remove snow tires when driving in good weather.

Wake Up And Smell The Savings! The Savvy Saver Way!

Many of us coffee drinkers have gotten caught up in the craze of overpaying for coffee. Chances are if you are a coffee drinker your first stop in the morning is a Starbucks, Dunkin Donuts, or other coffee shop.
The average cost for a large cup of coffee at one of these shops is about two dollars. And that's just for the regular plain old coffee. Some of you I'm sure are hooked on these "designer coffees" (cappocinno, lattes, espresso, etc.) which can enter the 3-5 dollar range.
Okay, so for the sake of simplicity we'll just assume you are buying just one cup of regular coffee peer day. So lets do a little math here:

1 cup of coffee per day.........................$2.00 per day
$2.oo per day x 30 (avg days in a month)........$60.00 per month
$2.00 per day x 365 (days in a year)............$730.00 per year

Wow! Seems like alot of money huh? Let's see if we can tighten our belts a bit, and maybe save a few dollars. How about if we start brewing our own coffee at home. Lets see if that will cut those numbers down a bit. For this example we will break down the cost of a cup of coffee when brewed at home with items purchased at

Folgers Classic Roast 39oz(makes 120 16oz cups)...$9.85 or 8 cents per 16oz cup
BrewRite coffee filter 700ct pack.................$2.34 or less than 1 cent each
Domino Sugar 25 lb bag(approx.2yr supply).........$10.74 or about 1 cent a day
Coffee Mate creamer 50oz (approx. 1yr supply).....$6.12 or about 2 cents per day
Total cost per 16oz cup.......................... $0.12
Cost per month...$3.60 a savings of $56.40 per month!
Cost per year...$43.80 a savings of $686.20 per year!

That's alot of money you could be saving with little effort and sacrifice. So just think what you could do with that $686 every year.